Nalmefen nowa nadzieja dla alkoholików

Znów korzystamy z uprzejmości naszego konsultanta z dziedziny psychiatrii. Dzięki tej znajomości możemy jako jedni z pierwszych opublikować wiadomość na temat nowej nadziei dla osób uzależnionych od alkoholu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z ogromu problemu dotykającego prawdopodobnie kilka milionów Polaków. Oczywiście większość z nich nie posiada wiedzy o uzależnieniu, nie zdają sobie sprawy z istnienia choroby, nie podejmują działań aby zaprzestać picia. Jest jednak spora grupa pacjentów ośrodków odwykowych, którzy leczą się regularnie, niestety przegrywają walkę z nałogiem to blisko milion chorych. Dotychczasowy model psychoterapeutyczny zakładał relegowanie ich z grup terapeutycznych, rozpoczynając kolejny raz proces nigdy go nie kończyli. Właśnie dlatego współczesna medycyna stworzyła projekt redukcji szkód spowodowanych nałogiem, jako pierwsze założenia ustala się zmniejszenie powikłań, częstości picia i ilości wypijanych dawek alkoholu, co ma przekładać się na poprawę jakości życia.
Nalmefen występuje w postaci leku Selincro

I tu ważną rolę może odgrywać Selincro, lek zawiera Nalmefen, od lat opisywany jako środek umożliwiający zmniejszenie „apetytu” na alkohol u osób z chorobą alkoholową. Pierwsze analizy wskazują na skuteczność leku, jednak wykonane one były na małej grupie pacjentów, niewiele ponad tysiąc osób. Wiarygodność wzmacnia fakt, że lek o podobnym mechanizmie działania Naltrexon, był już stosowany od lat.

Nie ma ostrych kryteriów włączenia terapii. Musi się ona odbywać pod opieką doświadczonych specjalistów. Po procesie diagnozy, ustaleniu wskazań ( przyjęto, że powinno się stosować Nalmefen u osób spożywających ponad: 60 g etanolu (mężczyźni) i 40 g etanolu (kobiety)), lekarz ordynuje lek, jest wydawany jedynie na receptę. Powinien być stosowany z oddziaływaniem psychoterapeutycznym choćby w ograniczonym zakresie. Producent informuje o dość dobrym profilu tolerancji, rzadkim występowaniu objawów niepożądanych.

Dotychczasowe obserwacje klinicystów podających tzw. blokery receptorów opiatowych w mózgu, wskazują, ze leki te:

  1. Mogą u dość dużej grupy pacjentów (do 80%)  zmniejszyć objawy „głodu alkoholowego”, przez co wydłużają okresy abstynencji
  2. Redukują ilość spożywanego alkoholu gdy dojdzie do przerwania abstynencji
  3. Ważnym aspektem jest również to, ze blokując tzw. receptory opiatowe typu kappa zmniejszają przykre objawy występujące z opóźnieniem podczas picia alkoholu: drażliwość, złe samopoczucie, dysforie, uczeni uważają ze objawy te odpowiedzialne są za tzw. „ciągi alkoholowe”.

Znaleźliśmy już oferty sprzedaży Selincro, preparatu Nalmefenu, w polskich aptekach internetowych, cena specyfiku to niecałe 300 PLN. Zdajemy sobie sprawę, że nie ma jeszcze bogatej dokumentacji dotyczącej tej nowej metody terapii alkoholizmu. Poczekamy na doświadczenia lekarzy, psychiatrów, pacjentów uzależnionych i będziemy o nich informować.

Dla osób zainteresowanych szczegółami działania Nalmefenu podaliśmy link w treści prowadzący do strony na blogu lekarza.

 

 

Dodaj komentarz


Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/seohosth/domains/szlachetny.waw.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/seohosth/domains/szlachetny.waw.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(648): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/seohosth/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /home/seohosth/domains/szlachetny.waw.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47