Psychiatrzy w Warszawie

Zaburzenia psychiczneWydawałoby się, że z powodu umiejscowienia tu Sejmu i innych instytucji politycznych, Warszawa powinna być szczodrze zaopatrzona w psychiatrów. Tymczasem w stolicy, gdzie znajduje się 10 szpitali psychiatrycznych i co najmniej kilkadziesiąt Poradni Zdrowia Psychicznego nie można dostać się do psychiatry. Dzisiejszy post publikujemy w postaci krótkiego wywiadu z lekarzem psychiatrą praktykującym w Warszawie od prawie dwudziestu lat. Pan doktor pracował w stołecznych publicznych szpitalach, prowadzi własny gabinet, obecnie kieruje też własną Kliniką zajmującą się leczeniem uzależnień, depresji i osób z podwójną diagnozą, zapraszamy do lektury.

Redakcja: Panie doktorze dlaczego zrezygnował Pan z pracy w publicznej służbie zdrowia?

Lekarz psychiatra: Początkowo zdobywanie wiedzy i doświadczenia było dla mnie najważniejsze, kilkanaście lat temu nie istniały placówki prywatne, gdzie mógłbym te zamiary realizować. Państwowe szpitale dawały mi możliwość zdobycia umiejętności, pracy z doświadczonymi specjalistami. W rejonowych oddziałach psychiatrycznych można było obejrzeć tak zwane „pełne koło” psychiatrii. To tysiące diagnozowanych i leczonych pacjentów. Gdy przyszedł czas na refleksje, ujrzałem, że organizacja tych placówek kuleje, są niedoinwestowane, często pomoc ograniczona jest głównie do ratowania życia, nie spełniają swojej roli. Nie widziałem siebie w takiej roli, zapragnąłem świadczyć usługi na wyższym poziomie.

Redakcja: Czy uważa Pan, ze pacjenci mają zapewniony dostęp do specjalistów psychiatrii w Warszawie?

Lekarz psychiatra: To fikcja, na wizyty u specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czeka się miesiącami, wizyt domowych praktycznie się nie realizuje. Może najlepiej działa system przyjęć nagłych, Izby Przyjęć czynne są 24H, z reguły nie odmawiają przyjęcia do szpitala osób z objawami ostrej psychozy zagrażającej życiu. Gabinety prywatne też są przepełnione, moi przyjaciele proszą mnie aby nie podsyłać im już nowych pacjentów, nie mają wolnych terminów. A leczenie prywatne w Warszawie to koszt minimum 500 do 2500 PLN (same wizyty) rocznie.

Redakcja: Co obecnie irytuje Pana podczas pracy w placówce prywatnej?

Lekarz psychiatra: Chyba zawsze to samo. Część pacjentów kieruje się przeświadczeniem, że prywatne leczenie daje im prawo do nadużyć lub łamania prawa. Środowiska przestępcze, ludzie w trudnych sytuacjach środowiskowych, z problemami socjalnymi, często zwracają się do lekarza myśląc, że poprzez zaświadczenia lekarskie, zwolnienia z pracy uzyskają ratunek prawny lub ekonomiczny.  Bardzo źle reagują na próbę edukacji, nie chcą pomocy realnej, nie widzą swoich rzeczywistych problemów. Przecież to nie logiczne, kiedy racę pracę, szukam następnej, nie myślę aby zyskać finansowo poprzez „załatwianie” zwolnienia. Zasiłek chorobowy ma mieć terapeutyczne znaczenie nie jest dla cwaniaków.  Każdy kto myśli inaczej wykazuje cechy osobowości nieprawidłowej i powinien poszukać pomocy psychologicznej ale t jeszcze nie choroba.

Redakcja: dziękujemy za wypowiedź.

Lekarz psychiatra: Bardzo dziękuję za zaproszenie, pozdrawiam.

Od redakcji: kontakt z lekarzem można nawiązać poprzez jego stronę internetową: psychiatra w Warszawie.

 

Dodaj komentarz


Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/seohosth/domains/szlachetny.waw.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/seohosth/domains/szlachetny.waw.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(648): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/seohosth/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /home/seohosth/domains/szlachetny.waw.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47